Patyczkowy wianek

with Brak komentarzy

 

wianek z patyków
Jesień szeleści za oknem.
Barwami targuje się z zimą.
Jeszcze gdzieś ptak zaśpiewa, raz jeszcze karmi się chwilą.
Lecz czas już krąży leniwie.
Co rusz, to przystanie.
W domu też do kominka zagląda jesienne dumanie.

Jesień owładnęła mną całościowo. Ale nie tak standardowo pesymistycznie, płaczliwie, a już ponuro tym bardziej nie. Cieszy mnie widok za oknem. I choć, by przyjrzeć się liściom trzeba rzucić okiem nieco niżej niż to bywało latem, to ich barwy i faktura zdecydowanie rekompensują mi ten wysiłek. Cieszy mnie kot wylegujący się w promieniach słońca. Nawet widok nieuprzątniętych grządek nie potrafi zepsuć mi humoru.

Gdyby mój dziadek to zobaczył. Ogród był jego wielką miłością. Pamiętam zapach i smak plonów, z których babcia czarowała istne kulinarne cuda. Bo w kuchni była prawdziwą czarodziejką. Dobrze jest mieć dobre wspomnienia.  Nie wiem czy to stosowne, ale do dnia Wszystkich Świętych podchodzę optymistycznie. Co roku razem z dziećmi 1 listopada idziemy na cmentarz późnym wieczorem. Lubimy nastrój jaki się wtedy tworzy. Ciepło świec, przyciszone rozmowy, wspomnienia. Co roku też kładziemy na grobach bliskich własnoręcznie wykonane ozdoby. Pewnie w niejednej kwiaciarni można kupić ładniejsze. Ale przecież nie o to chodzi żeby były ogromne czy drogie. Chodzi o to, by były od nas. Przybrane życzliwością i dobrymi wspomnieniami.

W tym roku do pracy zainspirowały mnie moje ogrodowe refleksje.

Myślę, że spodobałyby się dziadkowi 🙂

wianek z patyków

Wianek krok po kroku

Potrzebne są:

Podkład słomiany w formie wianka, gałęzie pocięte na kawałki ok. 3-4 cm ( ja wykorzystałam gałęzie leszczyny), cienkie gałązki z szyszkami lub owockami (w moim przypadku modrzewiowe), sztuczne kwiaty, długie liście (nie mogą być łamliwe). Drut techniczny florystyczny 0.7, pistolet do kleju na gorąco z wkładami, cążki do przycięcia drutu, nożyczki, biała akrylowa farba, pędzel.

 1. Wianek owijamy paskiem materiału. Drewno po wyschnięciu trochę się skurczy i może odsłonić podkład.

 2. Oklejamy podkład kawałkami patyków przy użyciu kleju na gorąco, zaczynając od zewnętrznej krawędzi. Staramy się w miarę możliwości układać patyczki na zakładkę. Jeśli mamy patyki różnej grubości, to  na zewnątrz okręgu wykorzystujemy grubsze i w kierunku środka coraz cieńsze.

wianek oklejony

3.  Gałązki z szyszkami przyklejamy (gorącym klejem) do wianka.

4. Bielimy wianek i szyszki mocząc końcówkę pędzla w rozcieńczonej białej akrylowej farbie. Szyszki malujemy „pod włos”, wówczas zabarwią się tylko końcówki łusek.

bielenie wianka

5.   Tworzymy róże z liści uważając aby podczas utrwalania drutem nie przeciąć podstawy róży.

materiały i narzędzia
cięcie łodygi
cięcie liścia wzdłuż
zwijanie liścia
zwijanie liścia
zwijanie liścia
zwijanie liścia
zwijanie liścia
zakończenie
zabezpieczenie
zabezpieczenie
ścięcie zbędnych fragmentów
efekt końcowy

I razem ze sztucznymi kwiatami gorącym klejem mocujemy do wianka wg własnego uznania.
       

 Polecam i dziękuję za uwagę 🙂

Pozdrawiam ciepło
viola

Zostaw Komentarz